ДО УВАГИ СУБ’ЄКТІВ ГОСПОДАРЮВАННЯ, ЯКІ ПРОВОДЯТЬ ДІЯЛЬНІСТЬ З ОБІГУ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ!
Небезпека ботулізму!
За результатами аналізу розслідувань захворювань на ботулізм Держпродспоживслужбою з початку 2024 року на території України було зареєстровано 24 випадки ботулізму з 27 постраждалими, серед яких один летальний. Особливе занепокоєння викликає збільшення кількості захворювань, які пов’язані із вживанням рибної продукції ймовірно промислового виробництва.
Ботулізм – це харчове отруєння, що виникає в результаті споживання продуктів з накопиченими в них ботулотоксинами. Для ботулізму характерна сезонність з підйомом захворюваності з травня по серпень. В цей період треба бути особливо пильним, щоб не отруїтися.
Потенційно небезпечними можуть бути усі консервовані продукти (м’ясо, риба, гриби, овочі), а також в’ялені, копчені, консервовані продукти як домашнього приготування, так і промислового виробництва (ковбаси, шинки та консерви), де не було дотримано технологічного процесу під час заготівлі, переробки сировини та умов зберігання продукту.
Заражені продукти можуть мати достатній термін придатності, не змінений зовнішній вигляд і смак.
З метою недопущення погіршення санітарно-епідемічної ситуації Краматорське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області (далі – Краматорське районне управління) інформує операторів ринку про необхідність посилити заходи контролю за обігом риби та продуктів з неї у зв’язку з небезпечністю захворювання на ботулізм.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» № 771/97-ВР від 23.12.1997 року (зі змінами), для забезпечення простежуваності харчових продуктів, оператори ринку повинні приймати рибу та рибопродукти тільки з супровідними документами для здійснення ідентифікації та відстеження продукту. Харчові продукти повинні бути належним чином марковані або згідно з документацією, супроводжуватися інформацією відповідно до вимог законодавства. А саме:
- назва та інші відомості, що дають змогу ідентифікувати харчовий продукт;
- обсяг (об’єм) або кількість (вага) харчового продукту;
-найменування та місцезнаходження оператора ринку, який постачає харчовий продукт та найменування, місцезнаходження оператора ринку, до якого постачається харчовий продукт;
-дата відправлення партії (лота) харчового продукту або партії вантажної.
Зазначена інформація зберігається оператором ринку до закінчення граничного терміну споживання харчового продукту або закінчення мінімального терміну придатності харчового продукту.
У разі відсутності супровідних документів, що підтверджують безпечність продукту, такий харчовий продукт вважається небезпечним. Несе загрозу та може спричинити шкідливий вплив для здоров'я людини.
Відповідно до п.7 ч.2 та ч.3 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»:
- «оператори ринку зобов’язані вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, якщо встановлено, що ці продукти можуть спричинити шкідливий вплив для здоров'я людини».
Операторам ринку, які здійснюють обіг небезпечної продукції, слід негайно вжити заходів з її відкликання і вилучення.
Краматорське районне управління
ГУ Держпродспоживслужби
в Донецькій області