Що таке харчовий Ботулізм та його профілактика.
Влітку збільшується ризик харчових отруєнь і, зокрема, захворювання на ботулізм, яке є важким і вкрай небезпечним і навіть смертельним, якщо вчасно не розпочати необхідне специфічне лікування.
Територіальними органами Держпродспоживслужби з початку 2024 було розслідувано 24 випадки ботулізму з 27 постраждалими, серед яких один летальний (у 2023 році - також 24 випадки з 29 постраждалими без летальних результатів).
За оперативними результатами розслідування встановлено, що 3 випадки з 4 постраждалими пов’язані із вживанням м’ясної консервації домашнього виготовлення, 2 випадки з 2 постраждалими – із вживанням овочевої консервації домашнього виготовлення, 1 випадок з 1 постраждалим – пов’язаний із вживанням ковбаси домашнього виготовлення та 9 випадків з 10 постраждалими, пов’язані із вживанням риби домашнього виготовлення, 2 випадки – рибна продукція невідомого походження, 1 – в’ялена риба, придбана у місці стихійної торгівлі, 5 випадків з 6 постраждалими – рибна продукція, придбана в магазинах, триває розслідування ще 3-х випадків отруєння з поки невстановленим фактором передачі. Зареєстроване також отруєння зі смертельним ісходом, вірогідно пов’язане із вживанням страви «суші».
Особливе занепокоєння викликає збільшення кількості захворювань,
пов’язане із вживанням рибної продукції ймовірно промислового виробництва, що свідчить про порушення умов та технологічних режимів на підприємствах.
Нагадуємо, що для профілактики ботулізму необхідно суворо дотримуватися основних санітарно - гігієнічних правил при обробці, зберіганні та приготуванні продуктів харчування і сировини, а саме:
-
для консервування використовувати тільки свіжі доброякісні продукти без будь яких ознак псування;
-
сировину, особливо гриби, перед консервуванням необхідно ретельно промивати чистою проточною водою для повного видалення залишків грунту;
-
швидко і ретельно видаляти кишки при післязабійному розчленуванні туші тварини, переробляти рибу негайно після вилову з обов’язковим видаленням з неї кишок та дотримання температурних умов зберігання сировини та готової продукції;